in

Skrzynia manualna czy automatyczna – która spełni Twoje wymagania?

skrzynia

Kwestia wyboru samochodu z konkretnym rodzajem skrzyni biegów to bardzo dyskusyjny temat wśród wielu kierowców. Zazwyczaj osoby, które przesiadły się na automat zapewniają, że nigdy już nie wrócą do obsługi skrzyni manualnej, zaś w rozmowach z kierowcami aut z manualem pojawiają się opinie, że manual jest prostszy, lepszy, częściej dostępny i ogólnie pewniejszy. A jak jest naprawdę? Która skrzynia biegów jest bardziej przyjazna kierowcom?

Manual czy automat – co lepsze według specjalistów?

Można by się zastanawiać o co tyle szumu, skoro auto wyposażone w skrzynie manualną czy automatyczną i tak będzie jeździło, kwestia tylko przyzwyczajenia do danego trybu jazdy. Ale to nie takie proste, bowiem skrzynia biegów ma ogromne znaczenie dla charakteru samochodu, dlatego przy wyborze auta nie powinniśmy kierować się stereotypami na temat poszczególnych rodzajów skrzyni.

Europa przoduje pod względem ilości samochodów z manualną skrzynią biegów. W odległych krajach, takich jak Chiny, Japonia, czy Ameryka wygrywają auta z automatyczną skrzynią biegów, a manuale są tam prawdziwą rzadkością. Dlaczego w Polsce jest inaczej? Postaramy się zidentyfikować największe różnice pomiędzy automatem i manualem, które mają wpływ na eksploatację samochodu.

Manual czy automat – wady i zalety obu rozwiązań

Jedną z największych zalet manualnej przekładni, która przyciąga polskich kierowców jest niższa cena samochodu. Ponadto auta z manualem charakteryzują się niższą wagą, a wielu właścicieli auta z taką skrzynią docenia możliwość dowolnego decydowania o momencie zmiany biegów. Wielbiciele manualnych skrzyni biegów uważają, że podczas jazdy posiadają większą kontrolę nad praca silnika i mają możliwość bardzo dynamicznej jazdy.

Wydaje się jednak, że zalet automatu jest zdecydowanie więcej. Zacznijmy od wygody, ponieważ prowadząc auto możesz skupić się bardziej na drodze, czy czymś innym nie martwiąc się o konieczność zmiany biegów. Automaty są polecane dla świeżych kierowców, ponieważ zapobiegają wielu błędom, które mogłyby zniszczyć silnik. Zwolennicy automatycznej skrzyni biegów cenią sobie również dosyć niskie spalanie paliwa.

Co wybrać w salonie Mitsubishi w Lublinie?

Salony Mitsubishi w Lublinie oferują szeroki wybór samochodów z manualną oraz automatyczną skrzynią biegów, dlatego planując zakup samochodu warto zapoznać się ze specyfikacją pojazdów i podjąć decyzję, która skrzynia biegów jest dla nas. Manual z pewnością będzie tańszą opcją, ale dla wielu kierowców za mało wygodną. Zaś automat może być mniej dynamiczny podczas jazdy, ale oferuje większa swobodę jazdy i bezpieczeństwo.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Parking z możliwością wykupienia abonamentu

Jak wybrać właściwą markę opon?